راه پله و طراحی متفاوت آن

طراحی راه پله معمولاً یکی از  مهمترین مواردی است که معماران و دکوراتورهای منازل بسیار به آن توجه کرده اند. در طراحی راه پله می توان ایده های متفاوت را به کار برد.  به همین دلیل  یکی از فضاهای کلیدی و مهم  در طراحی هر  ساختمان راه پله است. یک راه پله  خوب و شیک می تواند تاثیر چشم گیری در زیبایی فضای داخلی یک ساختمان داشته باشد.

رنگ آمیزی راه پله

یکی از مواردی که در زیبایی و جذابیت پله خانه تاثیر بسیاری دارد رنگ آمیزی عرض و ارتفاع پله هاست. این نوع رنگ آمیزی نمای فوق العاده ای به راه پله  منزل شما می دهد. می توان از رنگ های متناقض در طراحی دکوراسیون راه پله منزل خود استفاده کنید. یا  رنگ هایی را انتخاب کنید که با دکوراسیون داخلی منزل شما  هماهنگی داشته باشد.

استفاده از نورپردازی در راه پله

نورپردازی راه پله تاثیر بسیار مهمی در زیبایی دکوراسیون داخلی منزل دارد. یکی از روش های انجام اینکار ایجاد کنتراست بین کف پله ها و ارتفاع آنها می باشد.
این نوع نورپردازی علاوه بر اینکه پله های منزل شما را جذاب می کند می تواند به عنوان راهنما برای رسیدن به بالا یا پایین پله ها هنگام شب باشد.

استفاده از سنگ تزئینی در راه پله

برای ایجاد یک دکوراسون شیک و مدرن در  راه پله منزل خود می توانید از سنگ های تزئینی یا تابلو فرش ها استفاده کنید. سنگ آنتیک از جمله سنگهای تزئنی محسوب می شود که برای تزیین دیوار راه پله به کار می رود.

استفاده از فرش روی پله ها

فرش هایی با عرض کم و طول زیاد، از جمله تزئیناتی هستند که روی پله ها به چشم می خورند.  شما  می توانید متاسب با دکوراسیون داخلی خانه تان فرشی  را انتخاب و روی راه پله تان پهن کنید. فرش های پشمی معمولاَ پرطرفدارتر هستند. این فرش ها رنگ هایی طبیعی و زیبا و بافتی جذاب  و مقاوم دارند.  بسیاری از کارشناسان ترکیب بهینه ی ۸۰ درصد پشم و ۲۰ درصد مواد مصنوعی را برای نواحی پرتردد مثل فرش راه پله ها توصیه می کنند.

نکات مهم در طراحی و اجرای راه پله ها

برای طراحی بهتر راه پله بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

  1. توجه و دقت کافی به کارهای انجام شده در اطراف راه پله و  پیش بینی تغییرات احتمالی در اندازه ها و ارتفاع طبقاتِ در حال اجرا (کف تا کف طبقات)
  2. بررسی و تعیین ضخامت کف سازیها روی پاگردها (فاصله رو ی بال بالای شمشیریها تا کف تمام شده) تا در صورت یکسان نبودن ضخامتها، تاثیرات سوء آنها در طراحی و اندازه گذاری اضلاع در شمشیری ها محاسبه شود.
  3. بررسی محل تکیه گاه ها و چگونگی قرار گرفتن شمشیری ها و نصب و اتصال آنها.
  4. توجه به محل دقیق پله اول (زیر پله ی اول ،گونیا بودن آن نسبت به آکس راه پله) روی پاگرد پائین و کنترل های لازم تا رسیدن به پله آخر در نقطه ی تعیین شده
  5. رعایت شیب عرضی مناسب 1و1.5درصدی کف  پله ها (به طرف لبه  پله ها )به منظور جلوگیری از جمع شدن آب روی آنها در هنگام شست وشوی راه پله ها ،و در پائین ترین سطح پیش بینی کف شوی مناسب
  6. پیش بینی محل نصب پایه های نرده طبق نقشه ی اجرایی
  7. پیش بینی محل چراغها ولوله کشی های لازم در داخل دال وزیر پله ها ویا طرفین آن در صورتی که در نقشه های معماری وجداول نازک کاری پیش بینی شده باشند.
  8. تعین محل مناسب برای ساخت شمشیری ها و چگونگی امکان حمل ونصب آنها