آشنایی با پله گرد و انواع آن

آشنایی با پله گرد و انواع آن

پله گرد عنوانی است که به هر نوع پله متصل کننده دو یا چند طبقه ساخته شده حول محوری استوانه ای شکل اطلاق می گردد. این پله ها انواع گوناگونی داشته و در مواردی نظیر شکل ظاهری، مواد اولیه مورد استفاده در ساخت و ابعاد با هم تفاوت دارند. پله گردها را تحت عناوین دیگری نظیر پله پیچ، پله مارپیچ و پله حلزونی نیز می شناسند. استفاده از این دسته پله ها به دلیل ظاهر لوکس و شیک غالبا در عمارت ها و ویلاها رایج است.

پله گردها را با استفاده از مواد اولیه مختلفی همچون چوب، پلاستیک، سنگ و… می سازند. اما کیفیت، استحکام، دوام زیاد و همچنین سرعت عملیات ساخت و نصب زمینه ای را فراهم آورده است که عمده این پله ها را با استفاده از مواد اولیه فلزی تولید کنند. نرده ها و راه پله ها از مهم ترین عوامل زیبایی پله گردها محسوب می شوند.

 • ویژگی های پله گرد

این نوع پله ها در مقایسه با سایر پله های موجود کمترین مساحت پایه ای را در فضای مورد نظر اشغال می کنند. همین ویژگی پله های گرد آن ها را به پله هایی محبوب و پر طرفدار برای استفاده در ساختمان های نقلی که مساحت کمی دارند، تبدیل کرده است.

پله های گرد را با رعایت استانداردهای لازم می توان در بخش های گوناگون مورد استفاده قرار داد و بدین ترتیب از فضاهای بی استفاده و مرده محیط بهترین بهره را برد.

پله گرد

 • انواع پله گرد
 • پله گرد دو محور باکس

این دسته از پله های گرد غالبا شعاعی بیش از 55 سانتی متر داشته و جزء پله های دارای ابعاد بزرگ به حساب می آیند. استفاده از پله های گرد دو محور باکس عمدتا در هتل های مجلل و مراکز خرید فاقد محدودیت مساحت فضا مورد استفاده قرار می گیرند.

 • پله گرد دو محور ورق

این نوع از پله های گرد نیز همچون دسته قبلی شعاع داخلی بزرگی داشته و بیشتر در مکان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند. پله های گرد دو محور ورق بسیار اقتصادی و به صرفه هستند.

 • پله گرد زیر محور

استفاده از این نوع پله ها به دلیل دارا بودن شعاع داخلی 85 سانتی متری با محدودیت هایی رو به رو است. پله های گرد زیر محور را غالبا در اماکن تجاری و خانه های مسکونی مورد استفاده قرار می دهند.

 • پله گرد تک محور کنسولی

این دسته از پله های گرد در مقایسه با سایر هم نوعان خود شعاع داخلی کمی دارند. عرض کف راه پله ها به هنگام استفاده از پله های گرد تک محور کنسولی بیشتر از 70 سانتی متر نخواهد شد.

 • پله مارپیچ

پله های گرد محور مرکزی ساده را پله مارپیچ می نامند. جالب است بدانید که این نوع پله را تحت عنوان راه  پله فرار نیز نام گذاری می کنند. راه پله های فرار دارای شعاع کمی بوده و استفاده از آن ها در مکان های تجاری یا مسکونی با محدودیت رو به رو نیست.

 • پله گرد محور مرکزی برش خورده

پله های محور مرکزی برش خورده نوعی از پله های گرد دارای شعاع کم هستند. این دسته از پله ها عمدتا در فضاهای تجاری مورد استفاده قرار می گیرند.

 • پله گرد تیر آهنی

استفاده از این پله ها در مکان هایی که زیبایی ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار نیست، توصیه می گردد.

پله گرد

 • مزایای پله گرد

همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، پله های گرد یکی از جذاب ترین انواع پله هستند که مزایای بسیاری دارند. این دسته از پله ها به دلیل دارا بودن ظاهر زیبا بسیاری از افراد را مجذوب خود می کنند. مقاومت این نوع پله ها در برابر خوردگی موجب شده است که استفاده از آن در مجتمع های اداری و مسکونی بسیار رواج پیدا کند.

پله های گرد که به منظور ارتباط میان طبقات مورد استفاده قرار می گیرند، در عین ایجاد محیطی مدرن فضای چندانی را اشغال نمی کنند. این دسته از پله ها طول عمر و دوام زیادی داشته و زمینه ایجاد فضایی تمیز را فراهم می نمایند.

 • کاربرد پله گرد و جنس آن

پله های گرد را در صنعت ساختمان سازی غالبا جایگزین پله های بتونی در راه پله های اصلی ساختمان می کنند. این پله ها وظیفه متصل کردن دو قسمت غیر هم ارتفاع در فضای داخلی ساختمان را بر عهده دارند. گفتنی است که گاهی این دسته از پله ها محیط های هم کف را به زیرزمین متصل می کنند. اتصال پله های همکف به بالکن در مجتمع های تجاری و استفاده به عنوان پله فرار در ساختمان های دارای مساحت زیاد از دیگر کاربردهای پله گرد است. این نوع پله ها را همچنین در راه پله های دوبلکس و مکان هایی که محدودیت مساحتی دارند، مورد استفاده قرار می دهند.

استیل ضد زنگ بهترین و مناسب ترین جنس به منظور ساخت پله های گرد می باشد. مقاومت و دوام بسیار زیاد پله های گرد زمینه رواج این جنس از پله پیچ ها را فراهم نموده است. پله گرد ساخته شده از جنس استیل زنگ نمی زند و ظاهری صاف، صیقلی و براق دارد.

پله گرد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 14 =