پله

نورپردازی در پله ها

 1. ترکیب نورپردازی نقطه ای و خطی دست انداز پله

  در اینجا سه مدل نورپردازی که قبلا هر کدام مجزا توضیح داده شده اند استفاده شده است. چراغ های گرد کوچک سقفی، روشنایی خطی بروی دیوار دست انداز و نورپردازی نقطه ای پایین دیوار دست انداز که در هماهنگی با چراغ های دفنی موجود در کف محیط اجرا شده است. در مجموع فضا با نورهای ملایم و هماهنگ روشن شده اند. این هماهنگی در کل فضا مشاهده می شود. دیوارها و دست انداز پله سفید می باشد در حالیکه کل کفپوش و پله ها سنگ به رنگ کرم. این تقسیم بندی به دو دسته کلی نظم و آرامش فضایی پدید می آورد که وجود چندین نورپردازی محیط را آشفته نمی کند.

 2. ترکیب نورپردازی نقطه ای دیوار و دست انداز

  در نمونه قبل اکثر نورپردازی ها به شکل نقطه ای اجرا شده بودند. در این جا تمام نورپردازی ها به شکل خطی است. پای دیوار دارای چراغ های مستطیلی شکل متناسب با پله هاست و در کنار این نورپردازی و در مقابل آن ها دست انداز می باشد که در آن نور مخفی اجرا شده است و در مجموع فضا را روشن می کنند

 3. ترکیب نورپردازی پای دیوار و پله

  یکنواختی در نورپردازی این نمونه کاملا محسوس است. هر دو دارای نور زرد و مخفی هستند. پله های ابتدایی در زیر آبچکان دارای نور هستند در حالی که پله های بعدی در سمت دیوار و نزدیک پله اجرا شده است. در مجموع این نور گرم محیط یکنواخت طوسی را در هم می شکند و از سردی خارج می کند.

 4. ترکیب نور نقطه ای دیوار و پشت دست انداز
  همانطور که مشاهده می کنیم تمامی نورها به صورت نقطه ای هستند که تعدادی از آنها بر روی دیوار نصب شده و به سطوح کف پله ها تابیده می شود و تعدادی دیگر در قسمت پشت دست انداز کار شده که بروی دیوار تابیده می شوند و قسمت بالایی فضای راه پله را روشن می کنند
 5. کمک گرفتن از رنگ سطوح برای روشنایی فضا

  رنگ سفید همراه با طوسی تیره ترکیب سرد بسیار جذابیست که برای فضایی به نسبت تاریک مثل راه پله انتخاب بسیار مناسبی است. این دو رنگ که از گروه رنگ های خنثی می باشند به انعکاس بیشتر نور کمک می کنند. خطوط سفید روی کف پله در امتداد و هماهنگی دیواره های سفید به عریض تر جلوه دادن مسیر کمک بسیار می کند.

  در این حالت نور داخل دست انداز نیاز بخش بالایی فضا به روشنایی را پاسخ می دهد، برای بخش پایین پله نورپردازی نقطه ای ریز در همخوانی با خطوط باریک و در کنار نور ممتد بخش بالایی پله کافی و زیباست.

 6.  

  همراهی زیبایی درکنار کاربردی بودن نور

  در تمام زمینه های دکوراسیون اهمیت کاربردی بودن موضوع بر همه آشکار است اما توجه به آن به همراه زیبایی اش خالی از لطف نیست حتی در زمینه نورپردازی. همانطور که در تمام روش های قبلی در مطالب گذشته و نمونه های قبلی از این روش نورپردازی بررسی کردیم منابع نوری پای دیوار کف پله ها را به خوبی روشن می کند و در هنگام تردد مشکلی ایجاد نمی کند اما گاهی ممکن است شما از جنبه زیبایی فضا به اندازه کافی ارضا نشوید در این حالت وجود طاقچه در مسیر پله می تواند امکان نصب نور و قرار دادن دکور و افزودن جلوه ای متمایز به فضا را فراهم آورد که می توانید در طراحی های خود به راحتی در نظر بگیرید.

 7. حس خاصی از فضای مقابل دریافت می شود. فضایی تماما سفید با سطوح تیره افقی و عمودی پله ها، کف پله هایی مستطیلی با ابعادی متفاوت، قاب چراق های مستطیلی و قهوه ای رنگ، نرده و بخشی از سقف از جنس فلز و کفی از جنس سیمان.

  میبینید همه مواد با خلوص و ماهیت واقعی خود استفاده شده و فضا به نوعی از سبک معماری بروتالیسم (خلوص گرایی) پیروی می کند. اجزا از اشکال هندسی و ساده ای استفاده کردند و روی آنها پوششی قرار داده نشده است. در این فضا نور به مقدار کم و فکر شده ای درنظر گرفته شده است. منابع نوری مستطیلی برگرفته از کشیدگی پله ها، با فاصله از هم و وجود یک منبع نوری دیواری در ابتدای پله ها.

  گاهی می توان در چنین فضاهایی که کاملا ساده و بی ریا به موجودیت رسیده اند با حفظ سبک خود تنها با تغییر ابعاد پله های ابتدایی کمی هیجان فضا را بیشتر کرد. به علاوه به کار بردن رنگی جسور و تیره در کنار رنگ سفید دیوارها نیز تاثیر خود را در این امر کاملا محسوس نشان می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =