مزایای پله های گرد در طراحی داخلی

در حالت کلی پله هایی را که دارای قوس دایره‌ای شکل باشند پله گرد می‌نامند. در این میان نوعی پله گرد وجود دارد که دارای چرخش 360 درجه است این نوع پله‌ها را پله ی مارپیچ می‌نامند و طراحی آنها طوری است که از بالا این پله ها مانند شکل صدف حلزون به نظر می‌رسند. به همین دلیل هم اصطلاحاً آنها را حلزونی و یا اسپیرال می‌نامند.

از مهمترین دلایل استفاده از پلکان گرد یا  مارپیچ، قطعا زیبایی و اثر شگفت انگیز آن ها بر طراحی داخلی ساختمان و محیط اطراف می باشد. به همین سبب نیز در طراحی داخلی اکثر قصرها و عمارات بزرگ های زمان گذشته از این پله ها استفاده می‌شده است و امروزه نیز در فضای داخلی و خارجی بسیاری از ویلاهای دوبلکس، هتل ها و عمارت‌های بزرگ و طراحی خانه های لوکس از این پله ها استفاده می‌شود. اما تنها معیار برای انتخاب این پله ها توجه به معیارهای زیبایی شناسی نمی باشد دلیل دیگر انتخاب این پله ها که اهمیت بسیار زیادی هم دارد، محدودیت در فضای اجرای پله است. در واقع پله‌های گرد فضای بسیار کمتری نسبت به پله‌های مستقیم عادی اشغال می کنند و می‌توان برای صعود به طبقات بالایی در حداقل فضای ممکن از آنها استفاده نمود.

رای ساخت پله های گرد و اسپیرال، توجه به امنیت آن از نکات ضروری می باشد در واقع پله‌های گرد بزرگ هم در اجراو هم در استفاده دارای مشکل کمتری هستند یعنی هرچقدر فضای پله گرد بزرگ‌تر باشد، راه رفتن روی آنها راحت‌تر است و تفاوت آن با پله معمولی کمتر می‌شود. اما اجرای پله‌های گرد در فضای کوچک نیاز به محاسبات مهندسی پیچیده تری دارد و ممکن است اجرای ایمن و مناسب آن در فضاهای خیلی کوچک کاری چالش برانگیز محسوب شود.

از سوی دیگر نوع متریالی که پله با آن ساخته می‌شود نیز از نکات حائز اهمیت برای جلوگیری از لغزش و افزایش کارایی می باشد .

در مقایسه با راه پله های معمولی، فضای اشغال شده توسط راه پله های گرد کمتر است و این مقدار به عواملی همچون ضخامت سقف و نوع راه پله نیز بستگی دارد و باید راه پله به نوعی ساخته شود که اصطلاحاً سر گیر نباشد فضای استاندارد مورد نیاز برای اجرای  راه پله با محور مرکزی یک محیط 2×2 بوده  اما در شرایط خاص اجرای این راه پله در فضای کمتر نیز ممکن می باشد در ادامه با ما با مشاهده نمونه پله های گرد و اسپیرال مدرن و الهام بخش همراه باشید….

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + بیست =