پله دوبلکس

یک پله مناسب – دوبلکس

توجه به ابعاد خانه و ارتفاع کف تا کف طبقات جهت طراحی مناسب پله از موضوعات اولیه ساخت سازه می باشد، که باید بصورت فنی و مهندسی صورت گیرد. باید عرض و ارتفاع هر پله به درستی محاسبه شود به گونه ای که تفاوت زیادی میان بالا رفتن از پله و راه رفتن در یک سطح صاف نباشد. با توجه به فضای مورد نظر میتوان فرم پله گرد یا پله مستقیم را برای خانه خود انتخاب کنید.
توجه داشته باشید که با اندازه گیری درست و انتخاب کوتاهترین مسافت برای ارتباط طبقات از خسته شدن افرادی که از آن پله استفاده می کنند، جلوگیری کنید. طبق اصول طراحی مورد استفاده شرکت سافلکو که در مقاله اصول و ضوابط راه پله و نرده ذکر کردیم برای مثال جهت طراحی پله با ارتفاع کف تا کف طبقه ۳۲۰ سانتیمتر باید تعداد ۱۷ عدد پله و هر کدام با ارتفاع ۸۲/۱۸ سانتیمتر در نظر گرفته شود.
اما به دلیل اینکه ساختمانها دارای ابعاد متفاوت میباشند این محاسبات همیشه قابل اجرا نمی باشد. به طور مثال ممکن است به تعداد پلکان متفاوتی جهت رسیدن به طبقات بالاتر نیاز داشته باشیم و یا مدل اجرای پله گرد در یک فضا مناسب باشد یا در فضایی دیگر جوابگو نباشد.

بنابراین بهترین روش جهت رسیدن به طرح مناسب این است که گزینه های بی شماری را تحلیل کنیم. در ادامه شما را دعوت می کنیم با بررسی موردی پله ها به جزئیات بیشتری راجع به اینکه چه مدل پله ای مناسب خانه شما می باشد آشنا شوید و مناسب ترین پله را برای فضای خود برگزینید.

۱-پله زیر شیروانی (نیم طبقه)

تعریف نیم طبقه : سطح یا سطوح بین کف و سقف هر طبقه ( طبق بخش ۲۰۲ و ۵۰۵ آیین نامه بین المللی ساختمان (IBC 2012 ) )

بخش۲۰۲ و ۵۰۵ از IBC 2012 ملزم می کند که مجموع مساحت یک نیم طبقه یا نیم طبقه ها در هر ساختمان نباید بزرگتر از یک سوم مساحت کف آن ساختمان یا فضایی که در آن قرار گرفته است باشد و میدانیم ارتفاع زیاد سقف منجر به شکل گیری نیم طبقه میشود.
پله زیر شیروانی (نیم طبقه) بصورت مستقیم

یک مدل پله زیرشیروانی مشاهده می کنید که به دلیل وجود مسافت کم به اجرای نرده دو طرفه نیازی دیده نشده بنابراین با نرده یک طرفه اجرا شده است. مختص شرایط اجرای این پله، محل عبور، در بالای قسمت انتهایی پله جهت یکدست نشان دادن قسمت بیرونی پله، کوچک طراحی شده است. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می فرمایید با هدف ساده سازی فضای داخلی خانه، غیر از کف پله ها هیچ متریال دیگری در پله بکار برده نشده است.

بنابراین از نرده در یک طرف و به صورت نصفه در پله بکار برده شده تا جلوه ی شلوغی به خانه ندهد. استفاده از تسمه بدون پوشش اضافی به جای هندریل با متریالهای دیگر متناسب این شرایط بوده است. این مدل نرده میتواند فضا را دلباز و بزرگتر نشان دهد.

در فضاهای کوچک، پله به جز جا به جایی افراد در طبقات، عملکرد دیگری هم در فضاها به عنوان دکور دارد. جهت رسیدن به ارتفاع مناسب برای پله ها، یک باکس با ارتفاع بیشتر نسبت به هر پله بصورت سکو یا میز در کف زمین طراحی شده است که تا زیر شروع پله نیز ادامه دارد و جهت دکور از آن میتوان بهره برد. به گونه ای که میشود از فضای زیرپله جهت قرار دادن ست تلویزیون یا وسیله های دیگری استفاده کرد. (جهت مطالعه ی بیشتر راجع به کاربری زیرپله به مقاله دکور و استفاده از فضای زیر پله مراجعه نمایید.)

بدیهی است طراحی مینیمالیستی برای فضاهای کوچک بسیار مناسب میباشد و بهتر است تا حد امکان از پله مستقیم برای اینگونه فضاها بهره برد تا اشغال فضا به حداقل برسد.
به دلیل کوچک بودن فضا احتیاجی به اجرای نرده برای این کار دیده نشده. فقط یک نرده متصل به دیوار جهت کمک گرفتن برای بالا رفتن تعبیه شده است. فضای زیر پله در این بنا جهت کابینت آشپزخانه در نظر گرفته شده که تصمیم خیلی به صرفه و به جایی بوده است و پرتی فضا را با این ایده به حداقل رسانده است. رنگ پله را تقریبا هم طیف با طرح و رنگ کفپوش فضای سالن در نظر گرفته شده و جهت بهتر نشان دادن این فضا از رنگ سفید به صورت دورکشی در حاشیه پله استفاده شده که فضای راه پله را شکیل و زیبا نشان داده است. با بکار بردن رنگ سفید در قسمت انتهایی پله در سقف آشپزخانه فضا را بزرگتر نشان داده و شکستهای موجود را پنهان کرده است. در رنگ آمیزی فضای آشپزخانه از یک رنگ متضاد استفاده شده که تفکیک فضایی را بهتر نشان دهند و زیبایی پله و فضای زیر آنرا دوچندان کرده باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + پانزده =